včely

Zázrak jménem med

Med je hustý, sladký a lepkavý. Vytváří ho včely sběrem a zahušťováním sladkých šťáv – především nektaru z květů - med květový a medovice - med medovicový, kterou vylučují například mšice. Sběrem a přetvořením medovice vzniká medovicový med.

Med květový

Hlavním zdrojem medu se v posledních letech stala pro včelaře jarní snůška. První meddozrává ve většině případů okolo poloviny května. Med květový je z ovocných stromů a z řepky. Jakmile vypozorujeme, že včely začnou víčkovat zásoby, je to znamení že nektar mají zpracovaný na med.

Víčkování nám dává najevo, že med je zralý a lze jej stáčet.

Refraktometr – používá se pro měření vlastností kapaliny pomocí lomu světla.

Refraktometr na med včelaři ukáže, kolik vody je v medu, pokud je vody moc, med nám brzy začne kvasit. Ideální je, když se med stáčí s obsahem vody do 18,5%.

Obecné pravidlo je, že čím hustější med je, tím je lepší jeho kvalita.

K poslednímu stáčení medu dochází nejčastěji koncem července a ihned po stočení medu je nutné včely zakrmit.

Medovice

V pozdním létě se pak stáčí med ze smrku a modřínu a tím vzniká medovice. Jde o hustou lepkavou hmotu, velmi bohatou na cukry, kterou vylučují mšice. Včely poté medovici zpracují na tzv. medovicový med což je vlastně med lesní.

Blahodárné účinky medu

Med pomáhá nejen při nachlazení, hojení ran, ale také léčí zácpu, choroby jater a žlučníku a žlučových cest. Med rozšiřuje cévy a snižuje tlak, léčí oslabené srdce a zmírňuje projevy sklerózy. Dále je pro člověka velmi prospěšný díky svým antibakteriálním účinkům.

Zákeřná alergie

Med ovšem může u některých jedinců vyvolat alergii. Často se projevuje do patnácti minut po konzumaci.

Projevy alergie na med jsou škrábání v krku, puchýřky na rtech a v ústech, křeče v břiše, průjem.

Jak odhalíme přecitlivělost na med?

Vnitřní stranu paže si potřeme zlehka medem a necháme 20 minut působit. Pokud se neobjeví kožní reakce v podobě zčervenání, pupínků nebo svědění, tak můžeme med v pohodě zkonzumovat.

Med nebo cukr?

Med jako sladidlo je tu už od nepaměti. V dobách minulých sloužil jako univerzální sladidlo. V době dnešní velká část lidí sladí radši rafinovaným cukrem. Možná kvůli nižší ceně, možná kvůli jednoduššímu použití. Každý se může rozhodnou, pro to, co mu více vyhovuje. Avšak med na rozdíl od cukru obsahuje prospěšné látky, například vitaminy, bílkoviny, minerály a kyseliny.