Vejce krůt, kachen a hus jsou produkována především pro účely reprodukční - vejce násadová. Slepičí vejce slouží i jako vejce konzumní a jsou součástí lidského jídelníčku. Vejce mají vysoký obsah plnohodnotných bílkovin, obsahují všechny aminokyseliny pro člověka nezbytné. Vejce dále obsahují tuky, vitamíny a minerální látky.
1. Vejce jsou potraviny prospěšné pro mozek
American Journal of Clinical Nutrition zjistil, že muži, kteří měli jedno vejce denně, měli lepší výsledky v kognitivních testech než ti, kteří ne. Harvard Health to potvrzuje tím, že popisuje vejce jako potravu mozku, která ho chrání před úpadkem v průběhu věku. I děti by měli jíst jedno vejce denně, aby podpořily rozvoj a fungování mozku. Cholin z vajec také poskytuje dětem potřebné živiny pro paměť a kontrolu svalů.
2. Vejce zlepšují a chrání zrak
Podle výzkumu, vejce obsahují Lutein, karotenoid nezbytný pro zdraví kůže a očí. Lutein chrání před svalovou degenerací závislou na věku (AMD) a snižuje riziko srdečních onemocnění a některých forem rakoviny.
3. Vejce pomáhají tělu absorbovat vápník
Vitamin D ve vejcích je skvělý pro vaše zuby a kosti. Ty nejen posiluje, ale také pomáhá tělu lépe vstřebávat vápník. Posiluje také zuby a kosti. Jedno velké vejce obsahuje 50 IU vitaminu D3 s vysokými koncentracemi v žloutku.
4. Vejce jsou dobré k ochraně kůže, jater a vlasů
Vejce obsahují vitamín B nezbytný pro zdravé vlasy a ochranu kůže před hyperpigmentací, úhlovou stomatitidou a vitiligo. Obsahuje také fosfolipidy potřebné k prevenci onemocnění jater a posílení imunitního systému.
5. Jezte vejce, a snižte tím riziko kardiovaskulárních onemocnění
Studie ukázaly, že fosfolipidy obsažené ve vejcích regulují absorpci cholesterolu a záněty organismu. Další studie Univerzity východního Finska ukázala, že konzumace jednoho vejce denně nezpůsobuje koronární srdeční onemocnění. Jejich zjištění zjistila, že častá konzumace vajec nezvyšuje ani riziko kardiovaskulárních onemocnění.
6. Spotřeba vajec vede ke ztrátě hmotnosti
Studie zjistily, že jíst vejce k snídani, vede k menšímu příjmu oběda. Člověk se cítí plnější ve srovnání s těmi, kteří jedí snídani bohatou na sacharidy. Jako součást kaloricky kontrolované diety, snídaně na bázi vajec zvyšuje ztrátu hmotnosti. Vejce obsahují také esenciální aminokyseliny, které tělo potřebuje pro metabolismus a údržbu. Vysoký obsah bílkovin zvyšuje metabolismus a pomáhá spalovat více kalorií.
7. Vejce snižují riziko rakoviny
Vejce obsahují cholin, nezbytnou živinu spojenou se snížením 24% karcinomu prsu. V jiné studii ženy, které konzumovaly ovoce, vejce a zeleninu, snížily své šance na rakovinu prsu. Ženy, které jedly nejméně šest vajec týdně, měly o 44% nižší riziko než ti, kteří konzumovali 2 nebo méně za týden.
8. Vejce jsou nezbytná pro plodnost a těhotné ženy
Vejce obsahují kyselinu listovou (vitamín B9) spojenou s redukcí abnormalit spermií u mužů. Rodiče, kteří chtějí počít dítě, by měli do své stravy zahrnout kyselinu listovou.
Vejce obsahují vitamín B9 (folát), nezbytnou živinu potřebnou pro replikaci DNA. Pomáhá při růstu plodu během těhotenství. Nedostatek vede k vrozeným abnormalitám u dětí a anémii a periferní neuropatii u těhotných matek. Kyselina listová také chrání před vrozenými srdečními vadami a předčasným porodem.
9. Vejce pomáhají zpomalit proces stárnutí
Vejce obsahují vitamín A nezbytný pro zdraví očí a růst. Studie ukázaly, že aplikace vitamínu A zlepšuje ochranu pokožky před vrásky způsobenou přirozeným stárnutím. Pokud si vezmete vitamín A z vajec, dosáhnete toho nejen, ale také pomůžete vašemu tělu vyrábět sloučeniny na bázi kůže. Vejce jsou zdrojem pro lutein a zeaxanthin, karotenoidy potřebné pro ostrý zrak a které zpomalují věkem podmíněnou makulární degeneraci (AMD).