Hluchota je relativně běžný problém, který postihuje lidi všech věkových skupin. Přestože sluch přirozeně začíná klesat mezi třiceti a čtyřiceti lety, ztráta sluchu rozhodně není nevyhnutelná. Existuje nespočet způsobů, jak zabránit ztrátě sluchu a mnoha dalším problémům, které by to mohly způsobit. Co se týče těla, jsou uši poměrně nízkou součástí údržby. Poškození uší však není obtížné. S ohledem na to je zde šest závažných chyb, které mohou způsobit ztrátu sluchu.
1. Poslech hlasité hudby
Rodiče nemají o všem pravdu, ale občas udeří hřebík do hlavy. Sledování televize nebo příliš hlasitý poslech hudby může způsobit hluchotu. Je to proto, že hlasité zvuky poškozují vlasové buňky uvnitř ucha, takže je pro ně těžké cítit zvukové vibrace. Vypnutí hudby nebo televize je jediným způsobem, jak zabránit nevratnému poškození hluku, které může způsobit.
2. Přeskočení návštěvy lékaře
Každý občas zažívá tlumení nebo zvonění v uších. Pokud se však domníváte, že se tyto problémy zhoršují, měli byste mluvit s audiologem. Včasná diagnóza obvykle vede k lepší léčbě, proto si ihned objednejte schůzku. I když si myslíte, že jsou vaše uši zdravé, měli byste se stále účastnit pravidelných kontrol. To může zabránit pozdějším problémům se sluchem.
3. Užívání nesprávných léků
Všechny léky mají seznam možných vedlejších účinků na krabici. Bohužel mnoho lidí bere svůj lék bez dalšího výzkumu. Mezi mnoho vedlejších účinků, se kterými se můžete setkat, je ztráta sluchu. Ototoxické léky jsou pro uši toxické, takže způsobují poškození, které může mít za následek hluchotu. Pokud máte potíže se sluchem, zeptejte se na přechod na jiný lék.
4. Čistění uší špejlemi
Bavlněné tampony se uchovávají ve většině koupelnových skříní a používají se k čištění uší. Jediným problémem je, že by pro tento účel neměly být použity. Navzdory tomu, co by mohl jakýkoli obal říkat, je čištění uší bavlněnými tampóny nebezpečné. Pokud tak učiníte, budete pravděpodobně tlačit maz dále do zvukovodu, což může způsobit zablokování a infekce.
5. Používání libovolných čisticích svíček
Použití čisticí svíčky není o nic lepší než použití vatových tamponů. Ve skutečnosti by to mohlo být nebezpečnější. Koneckonců, svíčky mají zvýšené riziko popálení. Pokud byste měli spálit ucho nebo otevřít otvory uvnitř ušního bubínku, mohlo by to způsobit infekci, která by poškodila váš sluch.
6. Piercing v uších
Jak již bylo zmíněno, rodiče nemají vždy pravdu. Zatímco vaše máma si propíchla uši sama, neměla by vám propíchnout uši. Piercing do uší by měl vždy provádět odborník v hygienickém prostředí. Mít to štěstí, že se infekce nevyskytne, ještě neznamená, že byste se měli pokusit znovu proniknout do vlastních uší. To si prostě žádáte o potíže.
Ztráta sluchu je způsobena mnoha věcmi, ale pokud se vyhnete výše uvedeným chybám, neměli byste být jednou z nich.